Bokasüllyedés vagy lúdtalp megelőzésében segíthet-e a Batz egyedi talpbetét?
Az általunk már többször tárgyalt elváltozások, fájdalmas tünetegyüttesek – lúdtalp, bütyök, kalapácsujj, sarkantyú, sarok-, térd- és derékfájdalom – taglalása közepette, számtalan kérdés érkezett hozzánk, melynek során több érdeklődő az egyik leggyakoribb elváltozást, a lúdtalpat és az általunk külön még nem ismertetett bokasüllyedést egy és ugyanazon problémaként értelmezte. Az anomáliák elkerülése érdekében fontosnak érezzük tisztázni e kérdéskört is, így rögtön az elején tisztázhatjuk: a lúdtalp és a bokasüllyedés korántsem ugyanaz (bár szorosan kapcsolódik egyik a másikhoz), pusztán a köznyelv kezeli egyként e két problémát. Bokasüllyedés vagy lúdtalp? Lássuk a medvét! Lúdtalpról (pes transversoplanus) akkor beszélünk, ha a láb haránt- és hosszanti boltozata eltűnik vagy jelentősen csökken, a szalagok megnyúlnak, „elfáradnak”, „ellustulnak”, a csontok átrendeződnek, más lesz az izmok húzási iránya. A lúdtalp minden esetben harántboltozat süllyedéssel jár. Bokasüllyedésről (pes planus) a bokák valamely irányba elmozdulása esetén (pes valgus) beszélünk, például amikor a sarokcsont kifelé, befelé dől vagy előre bukik, a bokák pedig ennek folyományaként szintén kifelé, befelé vagy előredőlnek. A két elváltozás nehezen választható el egymástól, ezért is mosta össze a köznyelv, bár kétségtelen, hogy a bokasüllyedés hozadéka 80-90%-ban a lúdtalp kialakulása, ugyanis az abnormális helyzetben lévő bokacsont brutális terhelést jelent a lábfejnek és a talp boltzatainak. Nyilván az ilyen deformitásokkal bíró lábfej már nem képes megfelelően gördülni, az ízületeink extrém terhelést kaphatnak (térd-, derék-, csípő- és hátfájdalom alakulhat ki), az irreális nyomás miatt megszűnhet talpunk harántboltozata, ami sokkal súlyosabb elváltozásokat – bütyök, kalapácsujj – eredményezhet, ráadásul abnormális kopásra kényszeríti a helytelen tartás az összes érintett ízületet.
Most, hogy tisztáztuk e két deformitás lényegét, tekintsük át mit tehetünk a megelőzés érdekében, illetve milyen lehetőségeink vannak a már kialakult elváltozások kezelésére. Korántsem lebecsülve a magyar ortopéd szakorvosok tudását, tapasztalatát, kijelenthetjük, hogy a diagnosztikában egyre inkább oroszlánrészt kap a számítógépes talpfelmérés (nem keverendő össze a podoszkópos talpfotózással), nem véletlenül alkalmazza ezt az eljárást egyre több szakrendelő. A módszer lényege röviden: egy hiperérzékeny szenzorokkal ellátott platform felméri a páciens talpnyomásképét, ezzel egyidejűleg két nagy felbontású kamera rögzíti a bokák és a lábszárak helyzetét egy függőleges lézernyalábhoz viszonyítva. Az így készült felmérés alapján 3D technológiával elkészítik az ideális alátámasztásokkal, puhításokkal rendelkező talpbetét tervét, mely alapján egy ezredmilliméter pontossággal dolgozó precíziós készülék, speciális rezgéselnyelő habból kimarja azt. Az eljárás behozhatatlan előnye a hagyományos módszerekkel felmért és gyártott talpbetétekkel szemben a variálhatóság, a személyre szabhatóság. Míg a legtöbb tradicionális talpbetétgyártó mindössze 10-12 féle sablon alapján körülbelül ugyanennyi modulból gyártja többé-kevésbé megfelelő termékeit, addig a számítógépes talpnyomásmérés után mart egyedi talpbetétek estében a lehetőségek száma gyakorlatilag végtelen főleg bokasüllyedés vagy lúdtalp megelőzése terén.
Az egyedi talpbetétek elsősorban a prevencióban jelenthetnek nagyon nagy segítséget, a kellő alátámasztások révén megelőzhetik a bokák be-, ki- vagy előredőlését, segítséget jelenthetnek például lúdtalp esetén, de természetesen nem hanyagolhatjuk el a testmozgás és a természetes talajon (homok, pázsit stb.) mezítláb járás vagy éppen a talptorna jelentőségét.
Kedves Vásárlóink! Kollégáink az egyeditalpbetet@batz.hu e-mail címen várják további kérdéseiket, hétköznaponként 08.00 és 16.00 között.
A Batz számítógépes talpfelmérő pontjainak térképes keresőjét ITT, a közigazgatási egységenkénti listát pedig ITT találhatják!