Batz Hírek

Batz Hírek
Kényelmes utakon - Túrázás a Batz egyedi talpbetéttel
2019.03.21
10:44
Tukan
 „Kényelmes utakon” címmel új sorozatot indítunk a Batz egyedi talpbetét oldalán.Viki és Krisztián a lehető legjobb dologgal töltik szabadidejüket: túrázással, kirándulással, utazással. Lényegében jöhet bármi: havas hegycsúcsok vagy épp virágzó mezők, távoli forró - vagy zord és hideg - vidékek, egzotikus országok és európai célpontok. Egyvalami állandó a választásaikban: sokat túráznak és gyönyörű természetközeli helyeket keresnek fel, amiket aztán mindig csodaszép, magukért beszélő fotókon örökítenek meg. A Batz egyedi talpbetét csapata megkérte a szívesen és sokat utazó párt, hogy "vigyenek minket is magukkal", pontosabban osszák meg velünk is élményeiket. Viki és Krisztián segítségével szebbnél-szebb helyeket mutatunk meg, bel-és külföldön egyaránt. Úti beszámolók, kirándulások, praktikus tippek, kedvcsináló és gyönyörű fotók. Hogy Vikinek és Krisztiánnak még az erőt próbáló útvonalakon is minden lépés a lehető legkényelmesebb legyen, mindkettejük túrabakancsába Batz egyedi talpbetét került. 

1. rész: Alacsony-Tátra, Gyömbér csúcs 2043 méter

Az első túra, melyre Vikiék Batz Egyedi Talpbetétben indultak, a Gyömbér-csúcsra vezetett, mely a szlovák Alacsony-Tátra legmagasabb pontja. Álljon itt rövid beszámolójuk:„A Gyömbér-csúcs meghódítása nem a legkönnyebb útvonalak közé tartozik, ezért abszolút kezdőknek nem is ajánlott. A nehezebb szakaszokat kárpótolja a látvány, a mindvégig lenyűgöző kilátás. A legszebb hegygerinc akár 1 nap alatt is simán megmászható, Budapesttől mindössze 3,5 óra autóútra van. Ezzel együtt érdemes a 2 napos túrát is beiktatni egyszer, mert akkor a közelben található másik két csúcs, a Chopok és a Déres is benne van a programban. Az Alacsony-Tátra Szlovákia második leglátogatottabb hegysége, mintegy 80 km hosszan húzódik nyugat-keleti irányban, a Vág és a Garam folyók völgyei között. Indulás előtt mindenképp tájékozódjunk a várható időjárásról és a lavinaveszélyről. Az 1120 méteres magasságban lévő, a Chopok déli lejtőinél lévő Trangoska nevű parkolóból indultunk felfelé a zöld jelzésen. A túra első fele jó kis bemelegítés, mert itt még csak enyhén emelkedik a hegygerinc. A hatalmas fenyveseket lassacskán törpefenyők váltják fel. Innentől a Gyömbér-csúcsra már meredek kaptató visz fel, ami már nagyobb erőnlétet igényel. Jeges úton kifejezetten ajánlott a szöveg csúszásgátló cipő, mi viszont nagy hóban közelítettük meg a csúcsot, így hótalpakra volt szükségünk.

   Felfelé menetben a hótalpak eleje fixen rögzített. A talpán kis szögek találhatók, melyek megakadályozzák a hátracsúszást. Lefelé menetben a sarkát is lehet rögzíteni. A hótalp azért praktikus, mert nagy felületen oszlatja el egyenletesen a testsúlyt, ezzel megakadályozza, hogy elsüllyedjünk a hóban. Figyeljünk rá, hogy ne szorítsuk túl, mert a vérkeringést csökkentve növeljük a fagyásveszélyt. Jól jöhet még egy túrabot, mely segít megőrizni a stabilitásunkat. Most teszteltük először a talpbetétet, rögtön hótalpakkal, és azt kell hogy mondjam, nagyon jó szolgálatot tett. Alulról nagyon jól szigetelt, egyáltalán nem fázott a lábunk. A merev járás ellenére is nagyon kényelmes viselet volt, kellő alátámasztást biztosított, végig kényeztette a lábunkat. Meredek, de nem túl hosszú kapaszkodó vezet a Gyömbér-csúcsig. Mindent friss hó borított. Tökéletes bemelegítés a túra legelső része, mert csak enyhén emelkedik. Fenyvesek mindenütt, amerre nézünk, aztán ezek helyét nemsokára a törpefenyők veszik át. Ahogy haladunk előre, egyre meredekebb lesz az út, majd eltűnnek a törpefenyők is. A csúcsra vezető út meredek, igen jó kondit igényel. Egyre nagyobb sziklatömbök között kapaszkodtunk felfelé a kettős kereszttel koronázott hegytetőre. A hideg szél miatt a Gyömbéren gyorsan elfogyasztott csúcscsoki után célba vettük a Stefánia menedékházat. Itt dukál egy kis pihenés, jólesik egy laktató, finom leves. A csúcsról egyébként tiszta időben a kilátás csodálatos és páratlan élmény. Belátni az egész Alacsony-Tátrát, de látszanak a Magas-Tátra hófödte hegycsúcsai is. Az egész túra kb. 6-7 óra alatt kényelmesen teljesíthető. Jó tudni, hogy a Gyömbér déli, gyephavas jellegű oldala szelíden lejt, az északi oldal azonban vadregényes és nagyon meredek. Nagyon szerettük ezt a túrát, ajánljuk mindenkinek, aki szereti a természetet!”
Hasznosnak találta cikkünket?