Batz Hírek

Batz Hírek
Cipőápolás – Egyenes beszéd
Cipőápolás – Egyenes beszéd
2018.01.18
13:32
Tofandel
 

Cipőápolás

BATZ KLARA | A képre kattintva könnyen, gyorsan megrendelheti

Általános kereskedelmi tendencia hosszú idő óta, hogy a különböző tisztító-, mosó- és ápolószer forgalmazók innováció címszóval méregdrágán árusítanak a hagyományos anyagoknál sok esetben lényegesen kevésbé hatékony szereket, amelyeknek nem egy alkalommal komoly allergiás mellékhatásai vannak. Sajnos igaz ez a növényolaj iparon (mosó- és mosogatószer gyártás) és a kozmetikai iparon át egészen a cipőápolásig. Jó Batz-os szokás szerint ismét a józan paraszti eszünkkel, a tapasztalatok alapján vizsgáljuk meg előbb a cipőápolás, majd későbbi cikkünkben a lábápolás kérdését.

A fent leírtakkal ellentétben hat és egyben a fogyasztói társadalom lassú józanodásának, a környezettudatosság térnyerésének a jele egyre inkább a természetes anyagok előtérbe helyezése vásárláskor, felhasználáskor a szintetikusokkal szemben. Elég, ha arra gondolunk, egyre több és több háziasszony használ foszfáttartalmú mosószer helyett mosódiót, mosószappant, mosószódát, vízkőoldó helyett ecetet, fehérítő fogkrém helyett szódabikarbónát (nagy csodaszer!), hajbalzsam helyett facsart citromlevet és ez a lista elég hosszú. Kijelenthetjük-e általánosságban, hogy a hagyományos anyagoknál hatékonyabbak az újabb fejlesztésű szerek – a mi esetünkben – a cipőápolás kérdésben? Összességében nem, használatuk bizonyos esetekben gyorsabb, kényelmesebb, viszont mindenképpen sokkal, de sokkal drágábbak és ezen érdemes elgondolkozni. Egy cipőápolószer gyártónak mi érdeke fűződne ahhoz, hogy méregdrága bőrápoló spray-jéről kiderüljön, pont annyira hatékony, mint a tizedébe kerülő babaolaj, lenolaj vagy más növényi olaj? Netán  a vagyonba kerülő hintőpor gyártója örülne, ha köztudottá válna, termékénél hatékonyabb az illóolajjal kevert szódabikarbóna? A fertőtlenítő vagy gombaölő spray forgalmazója is boldogabb lenne biztosan, ha síri csend övezné mennyivel olcsóbb és hatékonyabb a formalinba mártott vatta! Nézzük sorban a kérdéseket.

BATZ LOTTI | A képre kattintva könnyen, gyorsan megrendelheti
Batz Manufaktúránál alapvetés az időtálló természetesanyagok, válogatott minőségű bőrök használata a lábbelikfelsőrészénél, különös tekintettel a gyógylábbelikre. A talpszerkezeteknél, járófelületeknél nyilván ragaszkodunk a korszerű, kopásálló műanyagokhoz (az anatómiai szempontok figyelembe vétele mellett), amelyek egyébiránt rém egyszerűen tisztíthatóak némi folyóvíz vagy egy vizes rongy segítségével, ha például esős időben sáros szennyeződés éri azokat. Szintén ezen részek tisztítására találták fel innovatív őseink például a sárhúzó vasat és a lábtörlőt.Fedett (festett) bőr felsőrészek esetében a por eltávolítása (vizes rongy) után amennyiben nincs különösebb színelváltozás, az ápolást gyorsan letudhatjuk a már említett olajokkal, zsírtartalmú kézkrémmel (nem szükséges a legdrágább) vagy babaolajjal. A lényeg hogy hagyjuk jól beszívódni a bőrbe, pótolván a természetes zsírtartalmat. Kisebb sérülések, színelváltozások esetében teljesen megfelelő a színhelyes, olcsóbb emulziós, vagy picit drágább (ám tartósabb) méhviasz tartalmú cipőpaszták használata. A borzasztó drága (3-6 ezer forintos) szilikontartalmú spray-k használatát nem csak áruk miatt érdemes hanyagolni, hanem mert akadályozzák a bőr lélegzését, felgyorsítják kiszáradását, kirepedezését. A finomabb, barkázott nappa bőrök esetében ugyanezt az eljárást javasoljuk azzal a különbséggel, hogy a nedves ruhás kezelést követően hagyjuk megszáradni kissé a kezelt területet illetve meglepő módon kiválóan működnek ez esetben a különböző hidratáló testápolók, bár használatuk után a nappa bőr sötétebb tónusú, patinásabb lesz.Velúrozott felületek kezelésénél már szóba jöhetnek a különböző színhelyes spray-k, aerosolos habok elsősorban a vizes szennyeződések száradása után megjelenő foltok megszüntetése miatt, de itt sem szükséges ragaszkodnunk a legdrágább termékekhez, olyannyira nem, hogy kisebb felületeken a szennyeződés megszáradását követően egy egyszerű nubuk kefés tisztítás is nagyszerű eredményt hozhat!
Az izzadékonyabb lábú olvasóknak jelenthet gondot a talpbetétek tisztántartása, de ezt sem kell igazából túlbonyolítani, ezek esetében elsősorban az izzadságban található baktériumok eltávolítása a cél, hisz a talpbetétek mechanikai szennyeződése minimális, mondhatni nulla. A textil talpbetétek nem szorulnak külön magyarázatra, alacsony hőfokon, mosógépben akár a többi ruhával együtt is tisztíthatóak, de tökéletesen alkalmazható egy 10-15 perces szappanos vizes áztatás (pár csepp hypo mehet a vízbe), majd alapos öblítés és kinyomkodás utáni szárítás. A kivehető műanyag, műhab talpbetétek esetében enyhén hypo-s vízben átöblítés és száradás után, gyakorlatilag perceken belül újra használhatjuk azokat. Kicsit macerásabb a bőr bevonatú vagy a nem kivehető talpbetétek fertőtlenítése, de az sem igazán nagy kunszt! Mivel ez esetben a mosás, áztatás nem jöhet szóba így azt javasoljuk, hogy a cipőt vagy talpbetétethelyezzük nylon zacskóba, cseppentsünk 5-8 csepp formalint egy arctisztító pamacsra vagy vattadarabra, dobjuk a zacskóba majd alaposan zárjuk le 12 órára. Mivel a formalinnak elég szúrós, erős szaga van, lehetőleg szabad levegőn (erkély, balkon, függőfolyosó) használjuk vagy beltéri használat esetén alaposan szellőztessünk ki. Figyelem, a formalin fertőtlenít és erősen szárítja a bőrt, ezért ilyen kezelés után indokolt a bőr felsőrészeken a zsírtartalom pótlása a fentebb leírt módokon a cipőápolás során!Sokkal kevésbé radikális megoldás a különböző illóolajok és a szódabikarbóna együttes alkalmazása, akár minden áldott nap. Szintén az izzadékonyabb lábú vagy a huzamosabb ideig (10-14 óra) egy lábbeliben dolgozó olvasók problémája lehet az izzadságot elbontó baktériumok semlegesítése a cipőkben, talpbetéteken. A megoldás pofonegyszerű, fogjunk egy kisebb befőttesüveget vagy simítózáras műanyag zacskót, tegyünk bele negyed kiló szódabikarbónát (bioboltokban kilós kiszerelésben pár száz forintért kapható), csepegtessünk bele 10-15 csepp illóolajat a kedvencünkből és alaposan rázzuk össze. Ezzel a hintőporral a mindennapos használat végeztével szórjuk be cipőnket belülről és reggelre nyoma sincs a kellemetlen szagoknak. Az illóolaj bármikor pótolható a keverékben.Tanulságként mindenképpen kiemelnénk, kedves vásárlóinknak ne okozzon gondot lábbelijeiktisztántartása, ápolása és ne üljenek fel a marketingfogásoknak, az olcsó megoldások – ez esetben – igenis lehetnek jók!
Hasznosnak találta cikkünket?